YAĞMUR SUYU TESİSATLARI

Yağmur suyu tesisatı, temel olarak, çatıda biriken yağmur suyunu yönlendirere su taşkınlarının oluşmasını engellemek için kullanılır. Yağmur suyu tesisatı, mekanik sisten içinde gereken önemi bulamasa da, kullanıcıların konforu için son derece önemli bir göreve sahiptir. Yağmur suyu tesisatı yapılıren şunlara dikkat edilmelidir;

Yağmur suyunun tesisata yönelimi için çatılarda gereli eğilim verilmelidir. 
Yağmur suyunun çatıda aşırı birikmesi üst katlarda tavandan su damlasına sebep olabilmektedir. 
Kot farkı olan yapılarda, alt dairelerde su baskınlarının oluşmasına sebep olabilmektedir.
Yağmur suyu tesisatının iç tesisata bağlanmasına gerek yoktur. Tesisat binanın dışından çekilebilir.

Yağmur suyu tesisatından aktarılan suyun rögar kapalarına yönlendirilmemesine dikkat edilmelidir. Bu yöntemlikte yasalanmıştır. Belediyelerce fark edilmeleri halinde ciddi para cezalarıyla karşılaşılabilir. Yağmur suyunun rögar kapaklarına yönlendirilmesi halinde, aşırı yağışlarda rögarların taşması mümkün olabilmektedir. Bu durum hem çevreye ciddi zararlar vermektedir, hem de alt kat daireler için büyük sıkıntılar oluşturabilir.

Yağmur suyu tesisatının bakım işlemlerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Gider oluklarının toprak, çamur gibi hallerde tıkanmış olması, tesissatı verimsiz hale getirilebilir.

Türkiye’de son yıllarda yağmur suyu tesisatına verilen önemdeki artış umut vericidir. Yağmur suyu tesisatının tek faydası yağmur suyunun zarar verici etkilerinden korunmak değildir. Avrupa’da uzun zamandır titizlikle kullanılan yağmur suyu tesisatı sayesinde, yağmur sularının biriktirilmesi ve geri dönüşüme sokulması mümkündür. Özellikle rezarvuarlar için gereken su kaynaklarının yağmur suyu tesisatında oluşan birikimden kullanılması, kaynak tasarrufu açısından önemli bir işlevsellik sunmaktadır.