KALORİFER SİSTEMLERİ (KOMBİ/KAZAN)

Bireysel ısıtma olarak da isimlendirebileceğimiz bu sistem, her dairenin bağımsız olarak ısıtılması esasına dayanmaktadır. Isıtılacak mahallere radyatörler(petek) yerleştirilir. Bu radyatörlerde sıcak su dolaştırmak suretiyle ortam ısıtılır.

Radyatörlerin ısıtılması için kombi veya kat kaloriferi kazanı tercih edilir. Sıcak su radyatörlere(peteklere) alüminyum folyolu PPRC boru, PVC boru veya bakır borular vasıtasıyla götürülür..Radyatör yerine yerden ısıtma yapılabilir. Radyatörlü sistemdeki gibi kombi ve kat kaloriferi kazanı kullanılır. 

Kombi radyatörlerin ısıtılmasını sağladığı gibi şofben görevi de görüp sıcak su ihtiyacını karşılar. Kombilerde yakıt olarak, doğalgaz veya LPG kullanılır. Kat kaloriferi kazanı ise sadece radyatörlerin ısıtılmasında kullanılır.

Dezavantajı sıcak su elde etmek istenirse ayrıca boyler ve sirkülasyon pompası takılıp harici bir sistem daha kurmak gerekmektedir.

Kat kaloriferi kazanında yakıt olarak, doğalgaz, LPG, motorin, fuel-oil, kömür kullanılır. Kat kaloriferi kazanı kombiye göre fazla yer tutmakta ve verimi düşüktür.